Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
nr 6

WARTO (PRZE)CZYTAĆ



Zapraszamy do naszej zakładki, na łamach której, będziemy umieszczać rekomendacje wartościowych książek i publikacji. Podpowiemy, co warto czytać dzieciom, jaki rodzaj książeczek wybrać, aby zaciekawić dziecko czytaniem, a także wspomagać jego kompleksowy rozwój.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
Czytanie:

  • stymuluje rozwój emocjonalny dziecka
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • kształtuje umiejętność rozwiązywania konfliktów w społecznie akceptowany sposób
  • uczy wartości moralnych, odróżniania dobra od zła
  • rozwija wrażliwość, tolerancję i empatię
  • kształtuje umiejętność koncentracji uwagi; rozwija pamięć i wyobraźnię
  • stymuluje rozwój poznawczy; poszerza zasób słownictwa
  • wspiera naukę czytania i pisania

Czytanie to nie tylko alternatywa dla współczesnych wysokich technologii, takich jak smartfon, telefon, tablet, ale również sprawdzony sposób na kompleksowe wspieranie rozwoju dzieci. Warto czytać... korzyści jest wiele... Oprócz oczywistych zalet, takich jak: zdobywanie wiedzy, rozwijanie słownictwa czy usprawnianie komunikacji należałoby wspomnieć, że taki codzienny trening dla naszego mózgu to nie tylko poprawa koncentracji i odpoczynek, ale również profilaktyka demencji i choroby Alzheimera. Czytanie to aktywność, która skutecznie poprawia pamięć, ale jest także jednym ze sposobów na radzenia sobie ze stresem. Nie zapominajmy również o tym, że głośne czytanie buduje więź między dzieckiem, a rodzicem. Korzyści jest wiele. Zatem ...warto czytać.




Jak zachęcić dziecko do czytania?

Książeczka sensoryczna

Nasuwa się pytanie: jak zachęcić do czytania? Co zrobić, aby dziecko słuchało czytanej lub opowiadanej przez nas książeczki. Chcielibyśmy, aby robiło z zainteresowaniem. Tymczasem nasze dziecko odrzuca ją, i nie ma najmniejszej ochoty na „zabawę” w czytanie. Pomysłów i wskazówek można znaleźć wiele, ale dziś o formie. Pytanie zatem jaką książkę wybrać, aby zachęcić, zainteresować, zaciekawić? i nie chodzi tutaj o tytuł lub tematykę. Na początek warto sięgnąć po książeczkę sensoryczną, tzw. quiet book („cicha książeczka”). To popularna obecnie książeczka edukacyjna, najczęściej wykonywana ręcznie i choć niekoniecznie służy do czytania, to w przyjazny sposób wprowadza w świat książki i oswaja z jej konstrukcją. Miła, mięciutka, materiałowa, najczęściej filcowa, a w jej środku mnóstwo niespodzianek i zabaw dla wszystkich zmysłów i małych rączek. Nie może zabraknąć w niej rzepów, guzików, zamków, zakładek, kieszonek, okienek i ruchomych elementów. A wszystko po to, aby zapinać, odpinać, zasuwać, przyczepiać, wkładać, wyjmować, a zatem w przyjemny sposób rozwijać też sprawność manualną. Może być wykonana na zamówienie, a zatem spersonalizowana i stworzona dla potrzeb konkretnego dziecka. Przez zabawę nauczy czytania, liczenia, kolorów, kształtów, pór roku, wzbogaca słownictwo. Przede wszystkim przykuje uwagę małego „czytelnika”, zachęci do kontaktu z książką. Alternatywą do proponowanych pozycji na rynku może być również książeczka wykonana przez rodzica samodzielnie.




Przewodnik wprowadzający dziecko w świat liter

Książeczka sensoryczna

genialnie-prosta-nauka.jpgZapraszamy Państwa do zapoznania się z wartościowym przewodnikiem, wprowadzającym dziecko w świat liter: „Genialnie prosta nauka liter”. Autorką książki jest wieloletni pracownik Zespołu Poradni nr 3 - pani mgr Grażyna Woźniak-Głowacz – pedagog, terapeuta pedagogiczny, doradca metodyczny.
Publikacja prezentuje autorską metodę opanowania liter, która pomaga, w zaskakująco szybkim tempie, nauczyć dziecko poprawnie rozpoznawać i nazywać litery alfabetu. Opiera się ona na założeniach mnemotechniki i pozwala na ukonkretnienie materiału abstrakcyjnego, jakim są litery. W książce wykorzystano mnemotechniczną zasadę skojarzenia i podobieństwa kształtu litery do sylwetki dobrze znanego zwierzęcia, przedmiotu, rośliny lub osoby.